Мустафа Чакал записа първата си победа в рали Сливен

Мустафа Чакал и Озгур Акдаа с Hyundai i20 R5 спечелиха 40-ото издание на Монбат рали Сливен, трети кръг от Балканския рали трофей на FIA и втори от националния рали шампионат. Това е и първа победа за турския екипаж в генерално класиране на рали. Георги Василев и Стефан Добрев завършиха на втора позиция, а трети и победители в клас RC4 са Антон Титов и Динко Георгиев.

Състезанието бе изключително драматично още преди старта. Проблем в двигателя не позволи на Мартин Сурилов да стартира, а Мирослав Ангелов с Skoda Fabia Rally2 Evo отпадна след първия ден заради повреда в скоростната кутия. Това остави Уур Сойлу и Арас Динчер (Skoda Fabia Rally2) необезпокоявани в челото, но екипажът катастрофира тежко в началото на втория състезателен ден.

Така лидерството наследиха Чакал и Акдаа, но зад тях амбиции за победата показа шампионът за 2015 г. Георги Василев, който се доближи до 3,7 сек от лидерската позиция. Дъждът на „Агликина поляна 1“ обаче коства близо минута на българския тандем, които стартираха със сликове, след което обуха мокри гуми, но отсечките изсъхнаха.

Още в първата отсечка отпаднаха Дани Попов и Ангел Башкехайов (Peugeot 208 Rally4). Антон Титов/Динко Йорданов (Peugeot 208 R2), Дилян Станков/Йордан Йорданов (Peugeot 208 R2) и Григор Григоров/Петър Сивов (Peugeot 208 R2) на моменти поддържаха темпото на лидерите въпреки съществената разлика в автомобилите и мокрите трасета и след отпадането на Сойлу се включиха в борбата за подиума в генералното класиране.

Изключително впечатление направи завърналия се в спорта Григоров, който даде най-бързо време при второто минаване на „Агликина поляна“. Станков завърши на 10,4 секунди зад Титов, а Григоров прескочи във финалния етап Герго Дудас (Peugeot 208 R2) и допълни челната петица, въпреки че също като Василев кара сутринта с гуми за сухо, а следобед – с мокри.