Въпреки глобалната пандемия от Ковид-19, няколко родни компании имаха повод за гордост през изминалата година. През юли на специално събитие в зала Джон Атанасов на София Тех Парк бе разбулен проекта за автомобилно производство в България на германските електрически автомобили e.GO. За пръв път пред широка публика бе показана концепцията e.GO Cross, която така и не успя да бъде разкрита пред широката публиката миналата година в отменения автосалон в Женева.
У нас от 2024 г. трябва да се произвежда модела e.GO Life. Локацията е в Ловеч на мястото на бившия „Балкан“. Инвестицията е на стойност 280 млн. лв, фабриката ще бъде с капацитет 30 000 коли годишно. Договорът бе подписан от Министър-председателя Кирил Петков, тогава служебен министър на икономиката. България ще предостави финансова помощ на производителя в размера на 36 млн. евро, но едва след началото на операциите.
Фабриката в Ловеч ще бъде разположена върху индустриален терен с площ над 160 000 кв.м., а застроената площ ще надхвърли 65 000 кв.м., като при достигане на пълен капацитет на завода на всеки 15 мин ще бъде произвеждан по един автомобил.
Проектът ще бъде основа за създаването на индустриален клъстер, който ще даде възможност на местните производители на компоненти да навлязат в екосистемата на автомобилната промишленост, като се сертифицират и се присъединят към глобалната мрежа от доставчици.
През септември Мюнхен прие за пръв път най-голямото германско изложение IAA, което вече се нарича Mobility. На форума присъства и българската компания Sin Cars с изцяло електрическия градски автомобил L CITY Koffer Utility S, който демонстрира възможност за зареждане на онборд системите от соларен панел. След това компанията участва на NUFAM – най-голямото специализирано изложение за търговски превозни средства, което се провежда в Карлсруе.
А оттам компанията участва във виенското Parcel+Post Expo, водещото световно изложение в областта на световните доставки на колетни пратки, услуги и решения за логистиката в електронната търговия и пощенската индустрия.
Друг роден производител на електрически превозни средства Kinetik представи електрическия си картинг, който имахме възможността да караме на пистата в Красна Поляна в София. Компанията дебютира преди две години с изцяло електрически роудстър. Но за съжаление новаторската кола изгоря в пожар на фабриката през лятото.
Но от цялата апаратура, бе спасена конверсия на класическо Volvo и един електрически карт, който дебютира по време на международното 24-часово състезание по картинг в Хасково през 2020. Оттогава машината е значително подобрена, направени са няколко шасита, а тестови и развоен пилот е един от малцината ни пилоти с кариера в чужбина – Павел Лефтеров.
Прототипът все още е с 50 к.с. с директно задвижване, максималният въртящ момент е 120 Нм. Като скорост картът е между най-силните ротекси и KZ2. Масата е 126 кг, докато KZ2 започва от 94, което е огромна разлика. Пистовата машина има изцяло 3D принтиран екстериор, потребителският интерфейс е собствена разработка. Машината има възможност за цялостно зареждане под 10 минути. Екипът иска да подобри рекордите на пистите у нас и в чужбина с третия прототип, който е с 80 к.с. и тежи 110 кг.
Батерията също е дело на родния екип като сглобяване, клетките са на Samsung. Направена е така, че бързо да може да бъде сменена. От 2022 г. се очаква създаването на едномарков шампионат на Kinetik. Машините могат да правят по 15-18 км с едно зареждане. В момента шампионати с електрически картове има в Германия и Испания.
А няколко седмици преди Коледа българският проект за електрическа хиперкола Alieno обяви собствена криптовалута – Alieno мултичейн токен. Идеята е набиране на средства за начало на производство на колата в с. Туховища.
Проектът за Alieno Arcanum звучи фантастично. Колата е с 5221 к.с., 8880 Нм, максимална скорост от над 488 км/ч и съотношение мощност/тегло достигащо 2,64 к.с./кг. Топ версията има 24 електромотора. Може би Новата година е най-подходящото време да си пожелаем, че един ден ще я видим във физическа форма.