Дали това, което гледаме, е средносрочното бъдеще на Volvo? Шведската компания обяви, че променя плановете си за напълно електрическо бъдеще до 2030 г. и все пак в гамата ще останат плъг-ин хибриди. Volvo XC60 Black Edition е най-новото амплоа на автомобила, който вече сме тествали.
Специалната версия изглежда като автомобил за бягство след обир от банка, изцяло черен екстериор с черна емблема и джанти 21 инча.
Абсолютната badass конфигурация с боя Onyx Black. ХС60 Т6 плъг-ин хибрид стартира от 141 400 лв за ниво Plus, Ultra струва 162 500, а Black Edition от 157 400 лв., за Ultra плащате 166 000 лв. Разликата в цената не е голяма, при Т6 разполагате с 350 к.с., в Т8 с цели 455 к.с. Към модела се предлага и пакет Polestar Performance, който добавя по-спортен режим и по-твърдо окачване.
При нас спортният режим е стандартен, името Т8 може да ви подлъже, задвижването е от 2,0-литров бензинов мотор в съчетание с плъг-ин система. Максималният въртящ момент е цели 709 Нм, винаги, когато поискате, разполагате с достатъчно ресурс за изпреварване или по-бързо каране. Времето за ускорение до 100 км/ч е 4,9 сек, не е световен рекорд, но не е бавно. Мощността само на ДВГ е 310 к.с., тягата е 309 Нм. Масата е 2163 кг заради батерията, която не е малка – 18,8 кВтч, от които използваеми 14,7 кВтч. Можете да зареждате на AC еднофазно от 2,3 до 3,7 кВт, периодът е от 300 до 480 минути.
Доскоро батерията бе 10,4 кВтч, сега е почти два пъти по-голяма и ако искате плъг-ин автомобил, това е най-продаваният в Европа от началото на годината. Произвежда се на платформата Scalable Product Architecture (SPA), на която са всички модели от серията 90 и 60. Преди година моделът бе обновен значително. Отпред основен акцент са фаровете с LED светлинна индикация във форма на чука на Тор. Стоповете са в традиционната форма на бумеранг и обгръщат капака. Задната броня също е изваяна.
Скоростният лост е кристален, доставен от шведската компания Orrefors. Тапицерията на хибридите от ниво Recharge е 30% вълна, произведена по специално контролиран начин, и 70% възобновяем полиестер.
Отвътре Black Edition стъпва върху екстрите от Plus и Ultimate като подгряване на седалките, амбиентно осветление, 360-градусова камера и специална система за пречистване на въздуха. И тук има нещо уникално, което превръща колата от бандитска в любима на Грийнпийс. Можете да видите пълна картина на външния въздух – фини прахови частици PM 2.5, PM 10, полени от дървета и треви, серен двуокис, азотен двуокис и въглероден окис, последните два елемента доста вредни за човешкото тяло. Да, фетишът на европейските зелени сдружения и партии СО2 вероятно загрява планетата, макар все още да не е напълно доказано, но CO и NO2 са отровни за хората и в това съмнение няма.
Колата ни показва гранична стойност за азотния двуокис на Горнобански път. Припомняме, че Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) има само 6 станции за измерване на въздуха, едната е на „Копитото“, която се ползва за рефенеция, останалите в „Дружба“, „Младост“, „Хиподрума“, „Надежда“ и „Павлово“, която бе преместена от „Орлов мост“, където бе до 2013 г. Но управляващите решиха, че на данните пречи тогава строящото се метро и я поставиха в полите на Витоша. А след края на строежа на метростанцията не я върнаха, въпреки че „Орлов мост“ е сред най-замърсените точки в столицата и явно е данните от сондата са разваляли общата картина. Но с Volvo XC60 Black Edition имате мобилна сонда, с която може да следите състоянието на въздуха и реално Volvo има повече апаратура в София, отколкото Изпълнителната агенция по околна среда.
В колата дишате чист въздух, но все някога ще се наложи да излезете. Поне можете да изберете къде да го направите.
Нашият избор е столичното море – яз. Искър. В местността Лавандулите преди Самоков е сгушена приятна вилна зона с пясъчен плаж и множество опции за забавления като каране на джет (https://extremesport-bg.com/book/rezervirai-djet-v-iskar/). Има и чудесен бар с напитки и прясна храна. През летните уикенди шезлонгите са пълни, но през седмицата това вероятно е най-приятното място с вода и слънце на половин час от столицата. Какво по-добро място от това, където да излезете от колата и да не мислите за елементите във въздуха. Присъствието на ХС60 в близост до екстремни спортове и плаж изглежда повече от логично. Също така локацията е органична с душа, пълна противоположност на неучтивия персонал на отсрещния комплекс Камелот.
А пътят около язовира е чудесен за тест на въздушното окачване. Настроено е добре и на неравностите филтрира настилката, в завоите ви държи стабилно и без голямо накланяне на каросерията или лашкане. Амортисьорите са адаптивни и работят чудесно.
Електрическият пробег при нас е 62 км при стартирането, дали ще ги постигнете зависи от използването на климатичната система и подаването на газ. По заводски данни пробегът на ток е 78 км. В менюто имате и опция за адаптивна реакция на педалите и спирането, но е настройките са странни, автомобилът решава да намалява по-рязко от окачваното или ускорявате, когато не искате. Компютърът показва пробег 730 км на бензин, но докато ни свърши батерията, цифрата вече се бе увеличила на 990 км. За 88 км градско управление в София и след това до Искъра за общо два часа - средният разход е само 1,8 л/100 км реална стойност с 47 км/ч средна скорост поради градското каране. От излизането от завода на колата са направени 4111 км, средният разход е 8,6 л/100 км при средна скорост 63 км/ч за тези километри. Но както видяхме сами, можете да държите разхода в доста ниски нива.
Както и предходната версия, която карахме на ХС60, автомобилът не е нито спортист, но не е муден, не изпъква значително в определена област, но и не изостава. Чудесен автомобил като общ пакет за бизнес или семеен.