Subaru Crosstrek е наследник на Subaru XV и всъщност офроуд версия на модела Impreza. Подобно на Outback, който започна живота си като Legacy с повишен клиренс и пластмасови панели на каросерията, Crosstrek започва със същите съставки още в третото поколение на Impreza с версията XV, в следващата Impreza вече моделът е обособен като отделен с името XV през 2012 г. Третото поколение пристигна през 2022 г., а европейската версия дебютира през 2023 г. Производството е поверено на Япония и САЩ, а платформата същата, на която са Subaru Impreza и WRX.
Името е съкращение на crossover и trekking, което ясно показва целта му. Макар автомобилът да има опция за предно задвижване, вероятно желанието на клиентите ще бъде симетричното 4х4. Компанията залага на клиенти, които търсят приключения извън пътя и спокойно шофиране на него. Якостта на платформата е увеличена с 10%.
Отвън дизайнът на Crosstrek е типичен за Subaru, следващ точна рецепта, която се използва от десетилетия. Компанията го нарича Dynamic x Solid. Фаровете са остри и агресивни, цялата каросерия е опакована с пластмасови офроуд панели, които образуват красиви елементи на предната и задната броня. Фаровете са свързани с две хромирани крила, които напомнят, че собственик на Subaru е Fuji Heavy Industries, чийто основен бизнес е в аеро индустрията. Отзад има псевдо дифузьор, задната част е повдигната за увеличен ъгъл на отход.
Радиаторната решетка е триизмерна с голяма шестоъгълна мрежеста.
В салона основен акцент на таблото е 11,6-инчов дисплей с големи икони за по-лесно използване. Свързвате лесно телефон с Apple CarPlay и Android Auto, има безжична връзка през Bluetooth. Воланът е удобен и все още с множество бутони, до скоростния лост са олд фешън ключета за подгряването на седалките, които са удобни и с намалено наполовина клатене на главата. Subaru Crosstrek има система за безопасност Multi View за откриване на препятствия, докато извършвате маневри за паркиране. Тестовата ни кола има красиви детайли с имитация карбон, но на други места откривате пластмаси, които можеше да са от малко по-добър материал.
Задвижването е e-Boxer, използва 2,0-литров бензинов двигател с хибридна система. Мощността не е висока - 136 к.с., електромоторът дава още 16,7 к.с. Максималният въртящ момент също не е голям – 182 Нм. Поради това очаквате доста тромаво шаси, но има еластично разгръщане. Естествено, при изпреварване ви трябват по-високи обороти, а на тях шумът е осезаем, макар Subaru да са направили доста подобрения по изолацията. Като концепция боксеровият мотор си остават с по-големи вибрации и шум. Тук от време на време цялата роля изпълнява електромоторът, който е и генератор. Управлява стартирането, подпомага ускорението, има въртящ момент от 65 Нм и е интегриран надлъжно в скоростната кутия Lineartronic Hybrid. За скоростна кутия се използва безстепенната трансмисия Lineartronic CVT, която е специално разработена за хибридния модел.
Задвижването в тестовата ни кола е двойното предаване Symmetrical AWD с активно разпределение на въртящия момент. Кутията има 7 виртуални предавки, които се управляват с лостовете зад волана.
Поемаме към сравнително новата и живописна планинска база Мечата стъпка в Плана планина, където освен да хапнете чудесно, може да яздите коне, или пък да изберете друго активно занимание, каквито имат собствениците на Subaru. Пътят не е тежък офроуд, а подравнен чакъл. Дори не се налага да се включва по-специален режим като SNOW/DIRT и DEEP SNOW/MUD. Интересното при управлението е, че шасито се чувства по-добре на чакъл, отколкото на асфалт. Шумът намалява, воланът става по-отзивчив, Crosstrek е създаден за извън пътя и тук се чувства в естествен хабитат. На асфалта и през неравностите окачването е твърдо като за немския пазар, извън пътя получавате перфектно шаси, дори не се усеща дефицит на мощност.
На централния дисплей виждате режимите на системата X-MODE, също така моментния надлъжен наклон. За първи път при Subaru, системата X-MODE вече е налична и при шофиране на заден ход в хибриден режим. Клиренсът на Crosstrek е 220 мм, освен това са подобрени ъглите на заход и отход, което го прави подходящ за широк спектър от офроуд дейности и маршрути.
Новост също е системата за наблюдение Subaru EyeSight,обновена хардуерно и софтуерно. Използва стереокамера и широкоъгълна камера, разположени в горната част на предното стъкло. Заедно те правят възможно постоянното наблюдавате на зоната пред автомобила. Камерите следят за риск от инциденти с автомобили, велосипеди или пешеходци на кръстовището. Освен това имате увеличена пасивна безопасност, както и активна с технологии като BSD (Blind Spot Detection, откриване на обекти в сляпата зона), LCA (Lane Change Assist, асистент за смяна на лентата) и RCTA (Rear Cross Traffic Alert, предупреждение за напречен трафик отзад).
Базовата цена на модела е 72 700 лева, което е конкурентна цена за автомобил с употреба на пътя и извън него.