Може да е най-важният човек в Русия, но доскоро Владимир Путин се возеше в бронирания Mercedes-Benz S 600 Guard Pullman. Докато неговите предшественици залагаха предимно на руска техника като ЗИЛ и ЗИС. Едва сега администрацията му реши да поръча изработката на президентската лимузина Aurus Senat по проекта Кортеж, представена през 2018 г. Ето на каква техника разчитат предшествениците му.
Николай II
Последният руски цар Николай II е голям почитател на автомобилите. Когато в гаража му идва Delaunay-Belleville през 1910 г. той възкликва, че това е чудо на модерната автомобилна индустрия и не би могъл да желае нещо повече от дизайнерите. Колата е с покрив по негова поръчка.
Царят има две лимузини на френската компания Delaunay-Belleville, които са кръстени SMT, или Негово величество Царя, и още две, които се ползват от царската фамилия, разполагаща с общо 5 коли.
В гаража има 22 коли, 17 от които се ползват и от антуража му. Николай II Романов предпочита кабриолетите, за да бъде виждан от поданиците си. Но сред експонатите има и руско производство. Russo-Balt е базирана в Рига и доставчик на царското семейство. Сред екземплярите е високопроходимия C24-30, който има две колела, вериги и двойка ски, за да не потъва в снега. По това време първата руска автомобилна компания прави кола за рали Монте Карло Russo-Balt S24/55, както и S24/30 Series III за състезанието Санкт-Петербург-Киев, Москва, Санкг-Петербург, което е 3000 км и се провежда през 1910 г.
Владимир Ленин
Болшевишката революция прекратява производството на Russo-Balt, новите лидери на страната получават достъп но гаражите на царското семейство. Ленин продължава да използва двете лимузини Delaunay-Belleville, но едната е разрушена по време на опит за убийството му, а втората открадната.
Крадците спират най-властимащия човек в новата тоталитарна държава РСФСР и въпреки опитите му да ги убеди си тръгват с возилото. Тогава явно все още няма силни силови вътрешни структури, които да го пазят, НКВД се създава през 30-те от Сталин, а Чека е фокусиран в издирването и избиването на членове на богатите родове, които не поддържат революцията.
Останал без представителна кола, Ленин избира Rolls-Royce Silver Ghost за 1850 паунда, което е с 15% отстъпка поради сделката с британската компания за доставка на самолетни двигатели. По-късно съветското правителство купува още осем коли от Rolls. Rolls Royce Silver Ghost е преустроен от Адолф Кегрес, който прави и високопроходимия Russo-Balt, в полу-военна машина с вериги и ски.
Йозиф Сталин
Новият лидер Йосиф Сталин избира американската кола Packard 12, която получава от президента на САЩ Франклин Рузвелт през 1935 г. Толкова харесва компанията, че и поръчва още няколко коли, които раздава като подаръци на своите приближени като Мао Дзе Дун и Георги Димитров. В отделен материал ще разкажем какво се случва с тази кола в България като една от най-знаковите кражби на века. С Packard 12 Сталин участва в Техеранската конференция. А според слуховете идва в Берлин през 1945 г. при завземането му също с Packard.
Сталин решава, че може да използва и руска техника и поръчва на ZIS, фабриката, кръстена на него, производството на ZIS-110. Специално за него е създадена версията ZIS-115, който има 6,0-литров мотор, 162 к.с., достига 140 км/ч и тежи над 4 тона.
Лидерът, избил най-много от своите сънародници преди, по време и след войната, продължава да използва и любимите си Packard, въпреки разделянето на света на два блока.
Никита Хрушчов
Още един лидер на СССР, който обича американските коли. Никита Хрушчов е толкова впечатлен от Cadillac-а на американския президент Дуайт Айзенхауър, че поръчва руска лимузина, която да му съперничи. Поръчението му е да се настигне и задмине Америка. И така се ражда ZIL-111G от същата фабрика на ZIS, която е преименувана на ZIL след развенчаването на култа към личността на Сталин.
Леонид Брежнев
Новият социалистически лидер Брежнев използва ZIL-114. Колата е модифицирана няколко пъти за 18-годишното му управление. Но освен него има 1965 Lincoln Continental, 1977 Cadillac Fleetwood 75 и около 50 автомобила, сред които Rolls-Royce и Mercedes.
Сред емблематичните коли е 1966 Rolls Royce Silver Shadow с 6,2-литров мотор, 172 к.с., 190 км/ч и 2100 кг, с която катастрофира през 1980 г. Автомобилът е изложен в автомузея в Рига, заедно с други знакови коли от Кремъл.
Михаил Горбачов
Последният лидер на СССР използва модифициран ZIL-114 от времето на Брежнев. Наречен е 41052, а някои от колите излизат на търг от време на време. Една от тях се продаде за 1,7 млн. долара. И по това време е сред най-сигурните в света.
Борис Елцин
Първият демократичен президент на Русия наследява ZIL-овете на Горбачов. Но според слуховете не ги харесва, защото е много висок и вътре му е тясно. Така се стига до поръчката на Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard, който първоначално е направен за Хелмут Кол, но германският канцлер му го подарява. Според други източници обаче първата кола на Елцин е Mercedes-Benz S500, който поръчва през 1994.
Владимир Путин
Mercedes продължава да бъде доставчик на Кремъл и при Владимир Путин. Но президентът поръчва проекта Кортеж за 200 млн. долара през 2012 г., който цели проектиране и произвеждане на серия от специални коли за лидера. Преди три години колата е готова. Aurus Senat тежи 7,2 тона, дълга е 6,7 м. Двигателят е 4,4 литра с над 600 к.с., има допълнителен електромотор отзад с 48 к.с. Цялата кола е с най-тежкото ниво на брониране, а климатичната система продължава да работи дори при обгазяване отвън.
Освен бронираните коли, Путин обича да демонстрира способностите на руската техника. Дори веднъж дава на Джордж Буш-младши да кара GAZ-21. Но за собствените м у коли, сред които е ЗАЗ-968, ще разкажем в отделен материал.
Фотографии: Russia Beyond https://www.rbth.com/lifestyle/328376-kremlin-cars-favorite-rides, https://aurusmotors.com/gallery/aurus_limousine/, http://unravellingtravel.com, https://www.carthrottle.com/post/8q255k3/, https://www.european-traveler.com/baltic-states/visit-the-riga-motor-museum-of-classic-cars-in-latvia/, https://en.wikipedia.org/wiki/Presidential_state_car_(Russia)