Започваме с малко история. Възроденият FIAT 500 се появи през 2007 г. с производство в Тихи в Полша. Първоначалният план на FIAT бе да направи евтин автомобил, но един от малкото живи наследници на фамилия Аниели – Лапо Елкан, промени това. За разлика от брат си Джон Елкан, който е наследник на целия фамилен бизнес и в момента шеф на Stellantis, Лапо е лошото момче в семейството. Дори чиракуването при Хенри Кинисджър не успява да го вразуми, отдава се на кокаина, а за да му припомни кой е, фамилията му поверява супервайзърски функции по представянето на новите модели на FIAT в началото на века, идващи точно след края на приятелството между FIAT и GM. 500 вече е готов, дизайнът на серийната кола е поверен на тогавашния шеф Франк Стефансон, който възстанови MINI, а също бе шеф на дизайна във Ferrari и McLaren, където успя да вербува българския талант Алекс Алексиев, създал Speedtail.
И още малко встрани от темата, Стефансон е голям почитател на България по линия на дамата на сърцето му, която ни е сънародничка. На вече готов проект, Лапо Елкан убеждава мениджмънта, че 500 не трябва да е просто евтина кола, защото такива има много на пазара, от техния марж не се печели много, а да се превърне в модна икона. Докато брат му Джон наляга над мениджърските книги, Лапо вилнее в баровете по света и много добре знае какво е необходимо, за да бъде един автомобил стилен. Цялата персонализация на 500 е негово дело, а това продължава и в обновената версия през 2020 г. Невероятното е, че моделът успява и се доказва като печеливш въпреки високата цена. А това е защото Лапо знае как да направи една кола икона.
За разлика от предшественика си, който бе на платформа с Fiat Panda и Ford Ka, новият модел е на SCCS заедно с Alfa Romeo MiTo, вече не се произвежда в Полша, а в сърцето на FIAT – Мирафиори. Окачването на електрическата версия е вероятно най-доброто в историята на FIAT, а дизайнът си остава все така верен на формите, начертани още от Франк Стефансон. Но и цената на колата, която карахме, доближи 100 000 лв., което е доста, дори и за толкова стилен автомобил.
За да печели обаче, FIAT въведе в гамата два модела, с които да атакува американския пазар – 500L и 500X. Ван и кросоувър, единият с производство в Сърбия, другият в Мелфи, Италия, споделяйки платформа с Jeep Renegade. Наследникът му 600 пък споделя платформата на Jeep Avenger, Alfa Romeo Junior, Peugeot 2008, Peugeot 208, Opel Mokka, Opel Corsa и DS 3 Crossback. Производството отново е поверено на завода в Тихи.
Отвън дизайнът е мечта за всяка една дама. Фаровете сякаш имат грим и вежди, ефектът е постигнат с поставяне на капак в горната част, а мигачите са издължени, под тях има два контура на светлинния подпис. Светлините за мъгла са още по-долу, но вече тройката фарове не са в колона, подобно на очи на паяк. Предната решетка е затворена, логото на модела заема гордо акцент в предната част. Стоповете остават с форми, подобни на тези от 500, като цяло автомобилът изглежда като раздут с компресор 500.
Дължината е 4170 мм, а багажникът е с обем 360 литра. Колесната база е 2560 мм, а радиусът за завой 10,5 метра. Масата е сравнително висока - 1520 кг, заради батерията. Отвътре не е особено широко, но това все пак е компактен кросоувър. Салонът има хитър капак на конзолата няколко степени, подобно на Jeep Avenger, може да откриете доста сходства с останалите модели от Stellantis.
Предавателната кутия е by wire с бутони на централната конзола, подобно на суперкола. Но е нужно време, за да свикнете с употребата им, също така и при нужда от бързо маневриране в града губите време с последователното натискане на бутоните D и R.
Салонът използва философията Dolce Vita, кожата е светла със син шев и лого. Воланът е дву-лъчев, таблото е заето също от 500. В опциите има дори масаж на шофьорската седалка. Задният ред седалки се сгъва в съотношение 40/60, имате изход за USB type A и type C, а на задните седалки само type C. Отпред има индуктивно зареждане на телефона, отключвате и заключвате безконтактно, стартирането на системата е със старт-бутон.
Мощността е 154 к.с., а максималният въртящ момент 260 Нм. На комфорт колата е доста мудна и ако искате да имате резервен ресурс, по-добре нонстоп да карате на спортен режим. При него вече има нужната пъргавост, както и забавление. Еко режимът оставете само, ако возите приятел веган с фетиш към трите букви – ECO.
FIAT 600e използва новото поколение електромотори, които са с 50% по-тихи от предходното, а ефективността е подобрена с 25%. Но не очаквайте от 600e да е спортист. Шасито се държи добре в завои, но на неравности има тропане, подобно на някои от другите модели от платформата. В тази област 500е се държи далеч по-добре и не усещате неравностите, но той е на друга архитектура.
Батерията е 54 кВтч, от които се използват 51 кВтч, пробегът на хартия е 400 км, в реалния свят в топло време можете да направите 350 км, а ако ползвате повече климатика, пробегът спада на 300 км. При оптимално време и каране може да минете 450 км, а през зимата на магистрала цифрата ще спадне до около 220 км. Батерията е с гаранция 8 години, подобно на останалите модели от Stellantis, когато бъде извадена от употреба в колата, ще продължи своя живот във вторичен сектор като UPS за сгради, фотоволтаици или яхти.
На DC пълните със 100 кВт, или за 30 мин от 20 до 80%. На АС зареждате с 11 кВт. Технологиите включват полуавтономно управление ниво 2, в което колата следи пътната лента. Имате адаптивен круиз контрол, както и Intelligent Speed Assist. Подобно на всички нови коли, при превишаване на скоростта, колата протестира. Далеч по-удобни са сензорите за Blind Spot Detection, които оказват дали има автомобил в сляпата зона. Разполагате с автоматична спирачка при аварийна ситуация и широкоъгълна задна камера, както и 360° проекция при маневриране.
Тестовата ни версия е Fiat 600e La Prima, която се предлага само в 4 цвята – Слънцето на Италия, Небето на Италия, Земята на Италия и Морето на Италия, в случая при нас е оранжевата опция. Цената на експоната е 82 955 лв., версията Red стартира от 74 360 лв., а преди 3 години карахме 500е на стойност 94 000 лв. Кросоувърът също е на предно предаване като 500е, но е далеч по-функционален, с повече вътрешен обем, но хечбекът остава с по-доброто управление.