Автомобилите Smart от актуалната гама не са често срещани по улиците в България, както и тези на Brabus, а пък да видите заедно двете марки е направо чудо. Това е Smart #1 Brabus, изцяло електрически автомобил, допълнително тунингован от придворния специалист от Ботроп. Дължината е цели 4300 мм, което поставя Smart #1 на една сцена с Mini Countryman. Платформата на колата е заета от партньора Geely, върху която се сглобяват Volvo EX30 и Zeekr X. Батерията е 66 кВтч, от които се използват 62 кВтч. Можете да зареждате на цели 150 кВт на DC, или за 30 мин от 10 до 80%. Още по-интересното е, че се предлага 22 кВт зареждане на АС за под 3 часа.
Стартираме на 400 км оставащ пробег, при много настъпване на педала на газта средният разход скача на 22 кВтч/100 км. При спокойно каране падате под 20 и може да стигнете до 18 кВтч/100 км. А пробегът в реалния свят стига без проблеми 370 км при нормална температура навън.
Мощността на базовата версия на Smart #1 със задно задвижване е 272 к.с., Brabus са добавили мотор отпред и цели 156 к.с. отгоре до 428 к.с. Максималният въртящ момент е 584 Нм. Което е осигурило точно това, което очаквате от един Brabus, въпреки малките му размери. Времето за ускорение до 100 км/ч е само 3,9 сек, доскоро цифрата 4 сек се приемаше като доста бърза за суперкола. Например за толкова се справя Mercedes SLR McLaren и Pagani Zonda Roadster, също така актуалното електрическо BMW i4 M50 и Porsche Taycan 4S.
Дори на стандартен режим получавате силен изкуствен звук от ускорението в колоните на салона, на спортен режим воланът и отзивчивостта на педала на газта стават по-агресивни, най-бързият режим се казва Brabus, където получавате наистина бърза кола. От бутон за настройки изключвате ESP системата, спокойно превъртате и четирите колела, но шасито е меко в завоите като за електрическа кола. В същото време преминавате твърдо през неравности и дупки.
В тунингованата версия има ревизирано предно окачване, което да се справи с увеличената мощност и допълнителния електрически мотор. Останалото е същото като стандартния Smart #1, задно окачване, размер на гумите, дори спирачките. Променени обаче са амортисьорите, както и външния аеропакет. Има заден спойлер за повече притискане, както и два огромни въздушни отвора на предния капак.
Отвътре Brabus е отприщил това, което прави най-добре. Салонът е с алкантара на волана и микрофибърни елементи на седалките, има стоманени педали и лого В навсякъде. Скоростният лост е на волана, което е освободило много място на централната конзола и цели три ниши за телефони, напитки и предмети. С лакътя обаче често отваряте една от жабките.
Всички системи се командват от сензорния дисплей, където гласовият асистент е изобразен като лисица. От време на време си играе с топки или зъзне от студ при влизане в менюто на климатика. Което може да ви се стори забавно, но не и факта, че дори за регулиране на огледалата трябва да влизате в менютата на дисплея. Точно в стил Tesla или Volvo EX30. Тук обаче нямате опция да свиете страничните огледала от бутон или меню, случва се само когато заключите колата – автоматично. Понякога като на нас обаче се налага сгъването им, за да може да отворите вратата, поради наличие на дърво или стълб и тук трябва да ползвате огромна физическа сила за сгъване на огледалото.
На задния ред седалки има огромно място, багажното пространство е солидните 323 литра, задният ред се дели в съотношение 60/40. Разполагате с аудио Beat, бързо свързване с Android Auto и Apple CarPlay.
Smart #1 Brabus категорично е една от най-забавните и бързи електрически компактни коли на пазара. С фокус върху лайфстайла, автомобилът има приличен пробег и среден разход, както и чудесно поведение на пътя.