Porsche Cayenne е моделът, който през 2002 г. спаси цялата компания и направи така, че клиентите въобще да имат избор да си купят 911. Над 20 години по-късно след три поколения и финален фейслифт за актуалното, автомобилът е зрял и отдавна излязъл извън ролята на спасителя, необходимо зло, за да има добро. Cayenne никога няма да бъде 911, но и не е нужно, а да бъде 911 на SUV автомобилите.
Обновеният през 2023 г. Porsche Cayenne е напълно преработен, но не с леки аеро елементи, а задълбочени промени в задвижването, шасито, дизайна и оборудването.
Отвън новият Cayenne има по-изразителен вид с променена предна част с по-извити калници, преден капак и фарове със светлинен подпис като болида в Льо Ман. Матричните LED предни фарове вече са стандартно оборудване за новия модел, като опция се предлагат фарове с висока резолюция. С два HD модула и над 32 000 пиксела за всеки фар иновативната технология разпознава другите участници в движението и блокира лъча на дългите светлини за тях с точност до пиксел, за да не ги заслепява. Яркостта на модулите може да се регулира в над 1000 стъпки в зависимост от ситуацията на шофиране. Персонализираните светлинни режими повишават безопасността и комфорта на пътя.
Салонът подобно на Porsche Taycan въвежда табло, което е на оста на шофьора и оптимизира действията. Срещу шофьора пък има дисплей, на който може да гледа видео. Често използваните от функции са разположени отпред или близо до волана. Лостът е отляво зад волана, което е освободило място на конзолата за вещи и голям контролер на климатика с черен панел с елегантен дизайн. За първи път обновеният кокпит на Cayenne има напълно дигитален 12,6-инчов инструментален извит панел. Можете да изберете няколко дизайна, от напълно изчистен до класиката с 5 кръгли уреда. Точно този софтуер на дисплея е развит в българското студио на Visteon.
Моделът има оптимизиран head-up дисплей, стандартният 12,3-инчов централен дисплей на системата за управление на комуникацията Porsche Communication Management (PCM) е интегриран красиво в новото табно. Разполагате с Apple Car Play и Android Auto, също така приложения като Spotify и Apple Music.
Подобно на модата в индустрията и Porsche въвеждат система за контрол на качеството на въздуха. По стандарт автомобилът използва предварителни навигационни данни, за да отчита приближаващи тунели и да активира автоматично рециркулация на въздуха. Опционално сензор отчита нивото на фини прахови частици и го прекарва през филтъра за фин прах няколко пъти, ако е необходимо. Освен това йонизаторът премахва много микроби и замърсители във въздуха, което е особено полезно за страдащите от алергии, пък и като цяло доста замърсения въздух в София.
Като пътно поведение, Porsche Cayenne остава еталон в индустрията. Системата за активно управление на окачването Porsche Active Suspension Management (PASM) върши чудесна работа, воланът е бърз и с адекватна обратна връзка. Тестовата кола има въздушно окачване и очаквате то да е меко, но дори на комфортен режим сте стъпили твърдо в завоите. На неравности минавате очаквано меко.
Превключвате на спорт или спорт плюс, автомобилът се променя напълно. Не става Turbo S, няма тази тяга, но воланът и шасито стават много твърди и ако не сте състезател, тази версия е оптимална като скорост и възможности, дори едва ли ще стигнете максимума им.
В модела се използват нови амортисьори с 2-клапанна технология и разделяне на фазите на отскачане и компресия, така ходовата част прави черна магия и успява да бъде едновременно мека през неравности и твърда при нужда в завоя. Самото въздушно окачване също е ново и адаптивно с 2-камерна, 2-клапанна технология.
Хибридът може да мине 90 км в идеални условия само на ток. Батерията вече е 25,9 кВтч, от 17,9 кВтч досега и 14,1 кВтч през 2018. Шестцилиндровият 3,0-литровV6 двигател е в основата на задвижването на Cayenne E-Hybrid, подпомага се от подобрен електрически мотор със 176 к.с., системната мощност вече е 470 к.с. Вътре има ново бордово зарядно устройство с мощност 11 кВт за по-бързо зареждане. Необходими са ви по-малко от два часа и половина за пълнене на батерията, която вече е с размери на компактен електрически автомобил. Стартираме на пробег 68 км на ток, след 12,5 км и 35 мин каране на електрически режим вече са 46 км.
Звукът през цялото време е тих в купето, в голяма част от карането ни сме на ток, на спортните режими няма типичния за Porsche звук, въпреки V-образния мотор. И в същото време не ви липсва динамика, напротив, изобилства от спортни гени. Естествено, за хардкор феновете има битурбо V8 на Porsche с 474 к.с. и 600 Нм.
На волана остава бууст бутон, с който отключвате пълния потенциал на системата за 20 сек. Функцията както във всеки модел на Porsche е пристрастяваща. Цената на модела стартира от 92 820 евро, за Cayenne E-Hybrid базата е 107 160 евро.