В дни, в които масово на пазара европейските SUV имат предно предаване и малолитражни предложения, Volkswagen надградиха предимствата на Tiguan с повече вътрешно място, практичност и 7 места. Посрещнете Tayron, по-големият брат на Tiguan. Цената му стартира от 69 933 лв. без ДДС, ако имате фирма – ползвате данъчен кредит. Опцията за 7 места струва 1727 лв и се предлага за всички мотори без плъг-ин хибридите.
Тестовата ни версия Tayron 2.0 TDI SCR 4MOTION DSG със 193 к.с. и ниво R-Line със 7 места струва 88 408 лв. без ДДС, дори с 10 000 лв. под Tiguan. Това е изключително конкурентна цена на пазара, който в последните две години отчита значителен скок на офертите. За същите пари като за масов компактен SUV получавате премиум усещане.
Фаровете отпред са LED като стандарт и IQ. Light HD матрични фарове в тестовата ни кола, които идват от Touareg, серийно получавате осветена емблема на VW отпред и отзад.
Това е вторият по големина SUV на Volkswagen в Европа. Общата дължина на каросерията на новия Tayron е 4792 милиметра, а дължината на междуосието между 20-цоловите колела възлиза на 2791 мм. Тези параметри нареждат Tayron на второ място по габарити сред SUV моделите на марката в Европа – точно между Tiguan (дължина 4539 мм и междуосие 2677 мм) и Touareg (дължина 4902 мм и междуосие 2904 мм). Височината на Tayron е 1660 мм, а широчината на каросерията без външните огледала е 1852 милиметра. Новият SUV модел е разработен и конструиран във Волфсбург и се произвежда заедно с Tiguan и Golf в основния завод на Volkswagen.
Отвън има типичните за SUV моделите масивни форми и изразени странични контури. Моделът е екипиран с аеродинамична оптимизация с вертикални въздушни завеси от външната страна на бронята, при тестовият R-Line са използвани блестящо черни декоративни елементи.
В средата на централната конзола има многофункционален бутон, който може да програмирате кои функции да управлява. От него настройвате темите в салона, или атмосфери, които променят цвета на таблото и амбиентното осветление, също така наречените атмосфери, или предварително програмирани комбинации от настройки на интериорното осветление и озвучаването. В средата има огромен 32-сантиметров по диагонал екран, а под него два слота за безжично смартфон зареждане. Интеграцията е чрез App-Connect Wireless за устройства с Apple CarPlay и Android Auto. Тестовата кола има още мултифункционален капацитивен цветен 15-инчов сензорен дисплей и хед-ъп дислей. Предните седалки са ергономични с кожа Varenna и електрическа настройка. Имат функция "Памет" и плъзгаща се опора за бедрата. Отпред седалките са с масаж и активна климатизация. Салонът е осветен от естествена светлина с панорамен люк, имате и електрически сгъваем теглич. Към него има и асистент при маневриране на ремарке или каравана, безценно, ако пътувате с подвижната си къща.
Багажното пространство до нивото на първия ред седалки е цели 2090 литра, при три реда седалки с изправени всички 7 места, все пак разполагате с 345 литра.
В асистиращите системи има интелигентни предложения, обединени под името IQ Drive, в които получавате Area View и камера при движение на заден ход Rear view, Travel Assist & Emergency Assist, автоматично затъмняване на външното огледало от страната на шофьора и проактивна защита на пътниците. Автомобилът идва с функция за самопаркиране Park Assist Pro, освен, че паркира сам, можете да го паркирате и с мобилния си телефон, ако мястото е тясно.
Ако ви е скучно, може да си говорите с онлайн гласов асистент с ChatGPT или да слушате аудиосистемата Harman-Kardon с мощност 700 вата.
Управлението е солидно като за голям SUV като Touareg. И от него има най-новото поколение адаптивен контрол на окачването - DCC Pro. Системата разчита на активни двуклапанни амортисьори, вместо едноклапанни. Така получавате по-бърза реакция спрямо настилката и през дупки колата преминава меко, докато в завоя ви държи стабилно, доколкото това може да се каже за SUV с висок център на тежестта.
Воланът е с електрическа рейка и имате няколко режима за управление – стандартните еко, нормален и спортен, плюс офроуд настройки и за сняг. При спорт получавате всичко от възможностите на 2,0-литровия дизел – 193 к.с. и 400 Нм от 1750 до 3250 об/мин. Автомобилът тръгва силно още от ниски обороти, в този режим има по-висок шум и по-стегнато управление. Масата е 1749 кг, поведението е завидно за тези килограми. А средният разход постига стойности под 7 л/100 км, ако нямате много тежък десен крак. Така спокойно с един резервоар доближавате пробег от 1000 км.
Освен топ варианта на дизела, който тестваме, в гамата има още меки хибриди eTSI, също така две версии с плъг-ин хибридно задвижване eHybrid, два бензинови турбодвигателя TSI и още един турбодизелов двигателя TDI. Всички задвижващи системи и агрегати работят в комбинация с автоматична предавателна кутия с два съединителя DSG. С изключително високо технологично ниво се отличава още базовият, 48V мек хибриден вариант eTSI на новия Tayron с максимална мощност 150 к.с. Двата плъг-ина са с мощност 204 и 272 к.с., имат акумулаторната батерия с нетен капацитет 19,7 кВтч и двете eHybrid версии на Tayron могат да изминат над 126 километра на изцяло на ток. И също така може да зареждате на бързи станции с до 50 кВт, подобно на електромобилите, разчитащи изцяло на акумулаторно захранване. Базовият TDI е със 150 к.с. А топ TSI версиите са с 204 и 265 к.с. Задвижването е двойно предаване 4MOTION на топ версиите, има и с предно предаване, който може да тегли прикачен товар с общо допустимо тегло от 2000 кг, а по-мощните до 2300 и 2500 килограма.
Системата 4MOTION използва многодисков съединител и интелигентно управление. В стандартна ситуация предаването е предно, при загуба на сцепление получавате бързо тяга на задния мост през многодисковия съединител и кардана.
Tayron е семеен или бизнес автомобил, който може да ви спести пари и да ви помага по време на приключенията с фамилията в свободните дни. Технологиите като автоматично паркиране и асистиращите системи улесняват живота ви, на вас остава само да се забавлявате.