За 23 години кариера като автомобилен журналист никога не съм присъствал на тест, в който да няма какво още да пожелая, освен той да продължи вечно. Караме обновения дизелов Mercedes-Benz G450 d в красивия Лангедок в Южна Франция – регион, тясно свързан с българската история и катарите, които са богомили. След масовото им изтребване по време на Албигойския поход през 13-и век, сега в демократични времена местните се гордеят с историята на „чистите“ и върху всяка листовка и табела е сложено лого – Страна на катарите. Преди да се качим на дизела, на летището имаме избор от класически автомобили, с които да се придвижим до първия хотел в програмата.
Сред тях е последният V12 в G-клас - G65 AMG, за него ще пуснем отделен материал, защото заслужава много повече от няколко реда. Следващата класиха избирам да е първото поколение – 280 GE Rally. Създаден през 1979 г. като проект за военна машина за армията на Иран, Mercedes обединява сили със Steyr, а колата се предлага чак до новия век под името Puch. На същата база Mercedes Франция създава състезателна кола за рали Париж-Дакар, където печели Джаки Икс с навигатор Клод Брасьор. За тази кола също ще пуснем отделен материал, защото и тя заслужава.
На следващия ден ни очаква най-тежкият офроуд полигон, на който съм подлагал кола на международен и национален тест. Шато Латур предлага уникална концепция от различни видове офроуд трасета с електрическия G580 EQ и бензиновия G500, също бърза конфигурация, където караме и AMG версията на пълна газ, колкото ти стиска.
Сред всички версии обаче в една изпъкват инженерни решения и двата най-забавни бутона в света на серийните коли. G580 EQ е по-бърз от G500, по-комфортен и по-забавен, можете да го въртите на място или да дрифтите с ниска скорост, взимайки остър завой в гората. Накрая и минаваме през огромен кален гьол с G580 EQ .
Започваме с името, което не е EQG, както се очакваше и на IAA в Мюнхен видяхме едноименна концепция. Mercedes отново сменя наименованията на моделите си и всички бъдещи електрически автомобили ще получат надставката – с EQ Technology.
Рамата за G580 EQ е модифицирана, за да приеме четирите електромотора, по два на мост. Системният максимален въртящ момент е умопомрачителните 1164 Нм, мощността е 570 к.с., но на пътя и особено в гора и планина, важна е тягата. Затова и G580 EQ може с лекота да прави това, което останалите в гамата може и да изпитват трудности. Батерията е 116 кВтч, интегрирана също в шасито, която спомага за по-голямата якост при усукване. На пода е поставена защитен пласт от композит с въглеродни нишки, който пази батерията от камъни. Панелът е дебел 26 мм и тежи 57,6 кг. Вероятно това ще бъде често сменяна част по автокаското за радост на застрахователите, но пък по-добре да се повреди той, отколкото материята.
Пробегът е от 433 до 473 км по WLTP, но караме колата предимно по пресечен терен, интересното е, че по заводски данни Mercedes дава доста високи стойности на средния разход – 27,7-30,4 кВт/100 км. В началото на моя офроуд батерията е на 78%, остават 212 км пробег по предвидимост на компютъра и 345 км в максимално добри условия, но определено следват най-лошите за една батерия на електрическа кола. Студено време и стръмни изкачвания. Инструкторът до мен е пуснал на таблото варианта с показване на ъглите на наклон, след това превключваме на ъгъла на волана и окачването.
Любимите три бутона с блокажи от фосилните G-класи тук присъстват виртуално под формата на игра с разпределянето на въртящия момент. За пръв път в G се появяват глезотии като G-turn, G-steering, има и интелигентен офроуд Crawl режим. Бутонът за изключване на ESP е точно под тях както и за офроуд режимите на камерите, при които имате и прозрачен преден капак. Интериорът на G580 EQ се отличава от останалите версии само по тези три бутона. Първо на неутрална предавка активирате Low Range, няма механични понижаващи предавки, а виртуални. Десният за G-turn е за обръщане на 360 градуса, избирате посоката на завъртане от планките на волана – ляво или дясно, след което държите планката през цялото време. Mercedes препоръчва да го правите само на макадам и настилка с ниско сцепление, защото с толкова въртящ момент може да счупите полуоска. Така че едва ли ще видим пируети на светофара, но на мокри жълти павета може и да ви се получи. G-steering е реално дрифт режим с ниска скорост за вземане на остър завой в гората или планината. Пробваме го няколко пъти, когато системата е активна можете да се въртите безброй пъти. По-късно изпитваме режима и на кална змейка с доста близки конуси. Скоростта в този случай е 25 км/ч, ако ги превишите, режимът ще се изключи автоматично.
Офроудът започва със забавна бърза рали част, на която може да се насладите ако ви липсва шум от колата, режимът G-ROAR предлага различни видове, но нищо не е като истинския V12. Кално е и предходните два дни на мястото е имало порой. Гумите са офроуд, но не рошави. Режимът тук е Trail за по-скоростно каране извън пътя.
Клиренсът е 250 мм, ъгълът на заход 32 градуса, на отход 30,7 градуса. На режим Rock от LOW RANGE получавате предавателно число 2:1. Максималната скорост в този вариант е 85 км/ч.
Започваме да катерим, активирате Low Range, от планките избирате един от трите режима автоматично въведени скорости за изкачване и спускане. Така можете да се фокусирате единствено в траекторията, която е определяща при офроуда. Идват остри кални камъни, в началото не вярвам, че кола с маса над 3 тона и още поне 200 кг от двамата пасажери вътре, ще успее да мине. G580 EQ се справя без проблем. Следва още по-стръмно изкачване, инструкторът казва да давам повече газ, което е трудно, съдейки колко скъпа е колата, но какво пък – не е моя. Ниската скорост е причина да забуксувам на мокрото и трябва да върна няколко метра назад. За щастие гумите имат някакво сцепление и спират колата, за да мога да включа на задна. Следва нов опит, с повече газ и по различна траектория – по-остри камъни, но пък по-суха, откъдето не са минавали останалите. Този път успешно. На тесен път регулирането на скоростта с Crawl на спускането е също интересно. От планките избирате една от трите скорости. Но най-впечатляващото е мекотата на окачването. Държи се като въздушно, но не е – независимо с двойни триъгълни носачи отпред и цял мост отзад тип De Dion. Също интересно е, че не усещате огромната маса на колата при спускане, очаквате много големи центробежни сили. Синхронизацията на четирите мотора е просто възхитителна. Mercedes гарантира, че спокойно минавате всичко със страничен наклон до 35 градуса.
Газите във вода до 85 сантиметра, което е на нивото на вратите и със 15 см повече от другите версии. Идва момента да минем през калния гьол, цветът е сходен с екстериорния ни, който пък е специален от гамата на MANUFAKTUR. Оказва се, че почни всички поръчани G-класи по света имат поне един индивидуален елемент от каталога. Водата стига до предния капак, задължително трябва да давам равномерна газ и скоростта е не е ниска.
Отвън автомобилът има някои малки разлики спрямо останалите версии. Предният капак е по-вдигнат, има закрита предна решетка. На задните калници има въздушни завеси за оптимизиране на струята. Предната решетка е оцветена, а ако искате, вместо резервна гума на задната врата, може да поръчате кутия за зареждащ кабел.
Отвътре се използва MBUX (Mercedes-Benz User Experience) система с 12,3-инчов дисплей. Версията, която караме -EDITION ONE, по традиция има доста богато обзавеждане. Аудиото е Burmester 3D, поставките за напитки имат регулиране на температурата. За пътниците на задните седалки има два интегрирани 11,6-инчови дисплея. Подобно на всяка G-класа, електрическата не прави изключение за затварянето на вратите. Трябва да блъскате много сериозно.
Когато не сте на офроуд, има ECO Assistant, който анализира данните от навигацията, за да предложи по-ефективно управление. Управлението ни на асфалтов път бе с батерия с оставащи едва 50 км пробег, но системата не влиза в сервизен режим.
Очакваната цена на Mercedes-Benz G 580 с EQ Technology е около 143 000 евро, а на EDITION ONE 192 524 евро. G 580 EQ не е просто електрическа версия на G, автомобилът е разработен от независим екип, който се е старал да се придържа към основните акценти на G, но е направил доста по-различна кола. И по-добра. Времето за ускорение от 0 до 100 км/ч е за 4,7 сек, G500 се справя за 5,4 сек. Максималната скорост е ограничена на 180 км/ч. На AC станция зареждате до 11 кВт, на DC с 200 кВт. От 10 до 80% зареждате за около 32 минути. Имате три режима на зареждане - Standard, Work и Home, при които конфигуирате кога тръгвате, как да работи климатика и какъв да е процентът на зареждане на батерията.