Календар със събития Събития

Паяк вдигна личната кола на служител на ДАИ, взеха му книжката

Паяк вдигна личната кола на служител на ДАИ, взеха му книжката

Абсурден сценарии се разви пред Държавната автомобилна инспекция (ДАИ) в Пловдив, след като служители на общинското предприятие "Паркиране и репатриране" евакуират принудително личния автомобил на работещ в ДАИ, който е спрял неправилно, предаде бТВ. Ответният удар на институцията е сваляне на номерата на репатрака, отнемане на книжката на този, който го е управлявал и акт за това, че няма пътна книжка, тахограф и лиценз за извършване на дейност. От "Паркиране и репатриране" контрират, че за тях те не извършват подобна дейност и не подлежат на същите изисквания за шофьори на товарни превози, поради това нямат лиценз за извършване на обществен транспорт, тахограф, пътен лист и товарителница. От клипа на бТВ също така се вижда, че служителят на ДАИ има палка на МВР, а не на ведомството, което е към Министерство на транспорта.

В репортажа на бТВ шофьорът с отнета книжка поясни, че това кой да бъде вдигнат, решава полицая в паяка, а в същото време на въпросния паркинг е имало друг служител на ДАИ, който не е дал сигнал, че вдигнатият автомобил е на служител на ведомството. Инспекторът на ДАИ заплатил глобата си, след което се заканил за предстоящо възмездие и дори залепил фиша с глобата си върху будката на наказателния паркинг. Изчакал въпросният паяк да се върне и отмъщението стартирало със сваляне на номерата, акт и отнемане на книжката на шофьора.

Естествено случаят порои много въпроси. Като например защо Законът за движение по пътищата не важи за служителите на ДАИ и техните лични автомобили? Дали наистина репатриращите камиони са търговски дружества и защо не подлежат на проверка и контрол, както останалите шофьори на тежка техника? Дали, ако институциите у нас тръгнат една срещу друга, ще излязат наяве още подобни абсурдни казуси? Като например дългогодишна заповед на общината в София, която дава право на камионите за извозване на смет да влизат в насрещното движение по улици в града, като по този начин подзаконов акт противоречи на законов, при това не временно, а постоянно? Шофьорите на Градски транспорт също редовно извършват нарушения, почивайки на места като кръговото на 4-ти километър, но явно, за да се случи нещо, трябва да се намеси друго конкурентно ведомство.

Снимка: бТВ, Райна Зайкова