24 часа на Нюрбургринг вероятно е последното останало моторспорт състезание от класическите времена, в които този тип събития се правеха за феновете. Мисля много върху цената от само 70 евро за тридневен билет, в който получавате пълен достъп не само до зоните за публика на пистата, а дори главната трибуна на старта и падока с камионите на екипите. Обикновено за Формула 1 трябва да се бръкнете с няколко хиляди евро, за падока ви трябва покана или билет за падок клуба, където сумите стават трикратни. И докато гледам картофки и сандвич на цени около 10 евро се сещам за начоса в Маями за 180 долара, който дори бе намален тази година от 250 долара през 2023 г. Организаторите на 24 часа на Нюрбургринг разчитат, че ще спечелят от огромната фенска маса около 250 000 души не с високи цени, а обороти. Официалните продукти на състезанието също са на достъпни дори за българи цени, фланелка струва 40 лв.
Именно атмосферата на феновете е това, което прави 24 часа на Нюрбургринг една от най-великите състезания в света. 20 км трасе в обединената конфигурация на Гран при пистата с Нордшлайфе е заобиколена от хиляди каравани и палатки с пушещи скари и милиони литра бира.
В този спектакъл пристигаме с новото поколение MINI Countryman дизел, което взимаме от прес отдела в Мюнхен. След 6 часа път, предимно с 80 км/ч в ремонти по германския аналог на магистрала „Хемус“ около Нурнберг, достигаме митичното трасе в петъчния ден, когато са финалните квалификации. Феновете отдавна са заели местата си, около пистата, а на самия път е суматоха. Цистерна на заводски отбор на Advan решава да спре на платното с пуснати аварийки в български стил и минават 20 мин преди един от феновете да се наеме да регулира движението, за да можем да минем и финалните 2 км от пътуването.
В подножието на крепостта в селцето Нурбург в зоната за къмпингите MINI е изградил огромен бивак с повече от 80 стаи за гости, медии и екипа на Bulldog Racing, който се състезава с две коли MINI John Cooper Works. Немският тим е базиран в Нюрбургринг, а бейзкампът има всички необходими условия да превърнат 24-часовото състезание в наслада, а не аналог на сървайвър. В компактните стаи с две легла има отопление, жизнено важно на Нюрбургринг по всяко едно време на годината. Докато в София паветата започват да се пукат от жега, в планината Айфел е между 10 и 13 градуса с вятър и непрестанен дъжд. За три дни слънцето изгря три пъти, за по 5 минути. В шатрата на MINI Basecamp има храна и напитки, както и газови печки, също така монитори с лайф стрийм на състезанието. Разположен е на правата Антониус Брюке накрая на Нордшлайфе, която води към Гран при трасето, завършвайки с прекрасен шикан, на който може да се насладите на множество различни варианти на минаване. От пълна заварка до три пъти спиране. Старт финалната права с главната трибуна и боксовете са само на 10 мин пеша. Имаме кола, но по-добре да не излизаме с нея. Сутринта в събота пред пистата има чудовищно задръстване, други българи остават блокирани в него 3 часа. Пеша е най-добрият вариант, а MINI са ни осигурили и електрически тротинетки, стига да ги искаме. Пред пистата има множество магазини с мърчандайзинг, които продължават и вътре на пистата.
Всички фенове имат достъп до падока и трибуните, ограничени са само ВИП зони и тераси, окупирани от заводски отбори и техните спонсори. Сред тях е и BMW Rowe, където гост е родният дрифтър Стефан Зашев. Пилотът ни е впечатлен от гостоприемството на отбора, показали са му колата, как работи цялата организация на екипа, инженерите с работните им места, рейс инженерите, мониторите и компютрите на стената в бокса, телеметрията и състезателната симулация.
В същото време на пистата текат състезания с класически коли, последвани от легендите, автомобили отпреди 20 години. Звукът от автомобилите в двете дисциплини е невероятен, трибуните започват да се пълнят и цели 4 часа преди старта няма свободно място.
Успявам да стигна до падока след загрявката, в бокс №7 са победителите в генералното от миналата година Frikadfelli Racing с Ferrari 296 GT3, разбира се с №1, и двете коли MINI на Bulldog Racing. Четвъртата кола в клетката е BMW M4 GT4 на Hofor Racing. Интересното в случая е, че виждам амортисьор от M4, който е KW, също като на JCW.
Новото поколение MINI John Cooper Works е прототипна версия, световната премиера на модела е през есента. Автомобилът се състезава в клас SP 3T, а другата кола MINI Cooper JCW от настоящото поколение F56 е в клас VT-2. Все още няма техническа информация, но това, което е известно е, че новото поколение ще бъде само с автоматична кутия. Задвижването ще остане предно, а мощността вероятно няма да скача от настоящите нива 231 к.с. Интересното е, че освен ДВГ, ще има и напълно електрическа версия с 260 к.с.
При ДВГ се очаква скок в максималния въртящ момент, както и множество промени в окачване и спирачки. Именно заради това сме тук на една от най-известните писти в света. Bulldog Racing е частен екип, но ще предостави цялата информация и обратна връзка на MINI за финални настройки на серийната кола, обяснява ни Свен Телен, технически директор на Bulldog Racing. Екипът няма да рискува да излезе в загрявката заради времето, все пак предстои 24-часово състезание. Основната задача на новото MINI JCW е проверка на надеждността, но екипът ще гледа конкурентите и ще се опита да спечели. Основни конкуренти са високо стероидни Audi TT и VW Beatle, който вече стана хит, побеждавайки времената на много супер коли, а екипът досега се състезаваше с Viper.
Състезателната реално няма големи разлики. Разбира се, според правилата трябва да е с роукейдж и състезателна пожарна система, седалката е корито с 6-точков колан, отзад има огромен дифузьор, резервоарът е състезателна хомологация с гъба с вместимост 100 литра. Двигателят, кутията, купето и спирачките са стокови. Според слуховете отпред апаратът е 4-бутален с диск 335x30 мм, а отзад 259x10 мм. В ходовата част на състезателната кола има тунинг единствено на амортисьорите KW, които са състезателна спецификация с възможност за 17 клика.
В състезателното MINI John Cooper Works Pro с номер 317 карат Маркус Фишер, Чарли Купър (каква по-добра фамилия от това в случая), Кристоф Крагенингс и Себастиан Заубербрай. Фишер записва време от 10:06 мин. Другото MINI John Cooper Works с номер 474 е с 6-степенна механична кутия, през 2023 г. колата завърши на второ място с Марко Цабел, Саша Корте, Андреас Хилгерс и Михаел Бреутигам. Тяхното време е 10:44.118 мин. Сами виждате разликата в скоростта между новото и старото поколение JCW, разбира се, в голяма степен това се дължи и на разликата в трансмисията.
След старта отивам на задната права и шикана, новото JCW не иска да рискува и минава през завоите на сигурно. Все пак дъжда продължава, а вечерта се спуска и мъгла.
За разлика от Гран при трасетата с нощни състезания с огромни прожектори със стотици лумени светлина, на Нордшлайфе няма никакво осветление. Пилотите разчитат единствено на фаровете си, а дори на мен като публика ми е трудно да виждам. Изумително е как в тези условия колите се състезават. Новото MINI излиза начело след проблеми за Beatle и TT, екипът обаче все още не иска да се радва. Има много до финала.
Всъщност, оказва се, че не е много. В полунощ организаторите развяват червен флаг заради мъглата, която пречи на медицинския хеликоптер да излети, а маршалите не виждат пистата. Повече информация се очаква в 7,00 ч сутринта. В уречения час обаче нищо не се променя, на всеки час следва ново отлагане до 9,30 ч, когато има разпореждане колите да отидат на стартовата линия. И остават там чак до 13,30 г., когато организаторите правят финален опит за рестартиране с 4 опознавателни обиколки зад кола за сигурност, след което ще се реши какъв флаг да се развее. Около 15,00 ч. вече е ясно, това е най-краткото 24-часово състезание на Нурбургринг в историята. Дори няма и 12 часа, а 7 часа и половина. MINI печели в своя клас и е на 71 позиция в генералното класиране, втората кола е на 78 от 127 завършили коли.
Чудесен подарък за MINI по повод 60-ата годишнина от историческата победа на Mini с Mini Cooper S на рали Монте Карло през 1964 г. По този повод състезателният автомобил разполага с отличителният номер 37 на Пади Хопкирк.
Още на стартовата решетка срещаме Щефани Вурст, шеф на бранда MINI, която изглежда на върха на щастието, виждайки новото поколение JCW толкова напред. „За нас е много специално състезание, защото сега е юни, а автомобилът ще дебютира през октомври. Това е изключително специална среда. Съществуват няколко подобни възможности, които просто не трябва да пропускаш, Нюбургринг е една от тях. Мястото е чудесно за медиите да видят за пръв път колата ни, ще бъде чудесно, ако успеем да се качим на подиума. Състезанието е невероятен тест за автомобила ни. Bulldog Racing е независим отбор, но приемаме сериозно участието им и ще използваме данните от тях, защото искаме да направим колите си по-добри. Не сме тук само заради шоуто. За JCW е много важно, че състезателните клиентски автомобили не са много по-различни от серийните. Отдаваме почит също на победата ни в рали Монте Карло през 1964 г. с номер 37 на Пади Хопкирк. MINI е уникален бранд, защото има истинска история зад себе си, а не е продукт на маркетинга. Това ни прави уникални, заедно с инженерните ни технологии и картинг усещането. За специалните автомобили винаги опитваме да използваме специален камуфлаж, в този случай това са легендарни писти по света“, коментира Щефани Вурст точно преди началото на състезанието, когато още не знаеше колко доминираща ще бъде колата в следващите 7 часа и половина.
В генералното класиране първото място е за Audi R8, но резултатите не са финални заради обжалване от страна на BMW Rowe. На подиума на трето място се качи BMW M4 GT3 на BMW M Team RMG, който стартира от пол позишън и определено бе най-бързата кола, преди да бъде ударена от по-бавните пилоти при изпреварване. ROWE Racing с BMW M4 GT3 на Рафаеле Марчело, Марко Витман, Максим Мартин и Аугусто Фарфус завършиха на 7-а позиция, но екипът отнесе резултатите до апелативен съд, защото твърди, че трябва да е победител. Как е възможно това? Ето обяснението – при обявяването на край на състезанието в 15,05 ч, организаторите използват кариран флаг, но според екипа това е грешно и е трябвало да се развее червен флаг. Причината е, че официално финалът трябва да е в 16,00 ч., всяко прекратяване преди това е за червен флаг, в случая поради мъглата.
Ако това се бе случило, тогава влиза в сила член 35,3 от Допълнителния правилник, който определя задължителен брой влизания в бокса. #98 ROWE BMW бе един от малкото автомобили, които влязоха в бокса по време на обиколките зад кола за сигурност, считайки, че трябва да направи още един задължителен бокс. Според правилата по член 35,3 на другите коли трябва да се наложи наказание за неспазване на задължителната бройка боксове, и при налагането им #98 ROWE BMW излиза начело. Така докато се изчаква решението на съда, победата на Audi и резултатите в генералното класиране остават временни, а не окончателни. Но това, което е безапелационно, е съкрушителната победа на новото MINI JCW. Зад хечбека са коли като BMW 330i, Cupra Leon KL, Hyundai Motor I30N, Porsche Cayman, BMW M240i Racing Cup, Porsche 911 GT3 Cup, Aston Martin Vantage AMR GT4 и много други сериозни автомобили.