Разтоварване на трафика около тунел Витиня, алтернативно магистрално трасе около София, отклоняване на транзита от Румъния към Гърция, свързване на Боровец и Македония с бърза инфраструктура. Един от най-идейните проекти за аутобан бе изваден от нафталина след 13 години отлежаване. Проучвания за трасето се правят още от тоталитарно време, а преди повече от десетилетие консорциум бизнесмени изяви желание да построи пътя като публично-частно партньорство и да си върне инвестициите с тол такси. Но идеята остана да събира прах до днес, когато бе организирана кръгла маса за магистрала Рила, организирана от Форума за балкански транспорт и Научно-техническия съюз по транспорта, съобщава 24 часа.
Трасето трябва да свърже Струма, Тракия и Хемус, може да бъде завършено до 2027 г. По проучване на Главболгарстрой от 2008 г. цената е 500 млн. евро, но вероятно по настоящи цени стойността ще бъде доста по-висока. Тогава е предлагана цена 5,3 ст. на км. Магистралата е 107 км до Ихтиман и още 126 см за връзка с Хемус. 70% от земите по терена са държавни или общински.
През миналата година бе избран и изпълнител за проектиране на автомагистрала Черно море на стойност 9,516 млн. лв. с ДДС. Срокът за изпълнение на поръчката е 1 г. Проектът предвижда започване на трасето от магистрала Хемус в района на с. Слънчево и пресичане на Варненското езеро при Белослав, оттам свързване със съществуващата част от АМ Черно море при с. Приселци. Трасето продължава до кв. Ветрен на Бургас, където ще се свързва с Тракия. До момента са изградени едва около 10 км от магистралата.