Преходът към електрически коли цели подобряването на качеството на въздуха, но вероятно няма да реши друг проблем – този със смъртността на пътя. Дори всички коли в света да станат електрически. През 2019 г. 43% от жертвите от автомобили са пешеходци, велосипедисти или на инвалидна количка. По света в движение са около 2 млрд. превозни средства, от които 65% са леки автомобили. Или по 16 на всеки 100 човека, естествено притежанието на коли е по-високо в богатите страни. Автопаркът изисква пътища и магистрали, паркинги, рафинерии, минна дейност и производство. Всяка една от тези дейности генерира парников ефект. Проучване във Великобритания, цитирано от Automotive News Europe, анализира ситуацията със смъртността по пътя, като към нея са включени още и заболяванията от автомобилния трафик. Водещо лице в проучването е Патрик Майнер от Университета в Единбург, Шотландия, който проучва информация за 80 млн. жертви и 2 млрд. души с наранявания заради автомобилите.
На всеки 34 загинали по света, един е по причина автомобил, или 1,7 млн. души всяка година – от катастрофа или заради мръсен въздух. 35% от замърсяването на въздуха идва от автомобилите. Мръсният въздух е свързан с болестите на сърцето, рак на дробовете, астма както и изострените респираторни инфекции при децата. Автомобилите убиват над 700 деца всеки ден като най-високи са нивата в Африка и Югоизточна Азия, в САЩ и Бразилия има диспропорция на убитите хора с индиански и африкански произход. SUV колите, които заемат половината от продажбите по света, имат 8 пъти по-голяма вероятност да убият дете на пътя.
Интересно е също така, че изследването обръща внимание и на жертвите, причинени косвено от доставките на петрол. От една четвърт до половината от войните между страните след 1973 г. са заради петрола. В проучването за автомобилна смъртност са включени още управление след употреба на алкохол, стрелба от автомобили, отравяне с въглероден оки.
Сред изводите на анализа е, че електрическите автомобили не биха решили голяма част от тези проблеми като катастрофи и инфраструктура. Въпреки това се подчертава, че електрическите коли генерират по-малко замърсяване, но няма да решат останалите проблеми, свързани с притежанието на автомобили и катастрофите на пътя.