Дългоочакваният сериал „Сена“ на Netflix излезе премиерно вчера във видео платформата. В рамките на 6 серии създателите представят историята на трикратния световен шампион, превърнал се в легенда още приживе, преди фатален инцидент в „Имола“ на 1 май 1994 г. да прекрати жизнения му път.
В главната роля е Габриел Леоне, който много прилича на Сена, дори е усвоил езика на тялото на пилота – същите движения, темпераментен нрав и вечно фокусиран в победата. Диалозите копират много от фразите, които помним от интервютата и филмите със Сена. Сериалът стартира от началните години в картинга, пред първите му състезателни години в Европа и малките формули, битката с Тери Фулертън и Мартин Брандъл, след което дебютът във Формула 1 в Toleman, първите победи с Lotus и епичните титли в McLaren. Оригиналният език на сериала е португалски, сериите не изобилстват от хумор и са по-скоро екранизирана документална поредица в стил Discovery Channel. Сякаш създателите имат респект към мита Сена и изпитват страх да не объркат нещо. Култът към бразилеца все още е силен не само в родната му Бразилия, а в целия свят. На фаталния завой, който вече е шикан, „Тамбурело“, винаги има свежи цветя.
Сериалът няма тъмен фон, напротив, цветните сцени и диалози изобилстват, сякаш е правен за фенове, които дори не знаят какъв е краят. За разлика от Rush няма епична музика на Ханс Цимер, но акцентът е рок.
Сена стартира професионален картинг на 13, печели титлата в южноамериканския шампионат през 1977 г., два пъти е подгласник в световния картинг шампионат през 1979 и 1980. След това преминава във Formula Ford и Формула 3, където доминира, през 1984 г. дебютира във Формула 1 и е на път да спечели Монако още в първата си година в дъжда. Епизодът е представен в сериала, както и политическите игри на тогавашния президент на ФИСА, спортното крило на ФИА - Жан-Мари Балестър, и Ален Прост. Филмът обръща огромно внимание на политическите битки в спорта и крайно диктаторското отношение на бившия почитател на нацистите – Балестър, който прави всичко възможно да помогне на Ален Прост. Представени са състезанията в Япония през 1988 г., когато Сена взима първата си титла, и катастрофите през следващите две години на „Сузука“, довели до изостряне на отношенията между Сена и Прост, превърнали се в емблематично нарицателно за битка между съотборници. Все пак в последния епизод създателите на сериала се опитват да представят сдобрилите се вече пилоти, но сякаш тези кадри остават встрани от основната картина.
Още при последната си победа в Австралия 1993 г. Сена подаде ръка на Прост за пръв път от години, покани го да се качи до него на почетната стълбица. Това бе и последното състезание на французина във Формула 1, след което двамата се чуват всеки ден. Дори сега след толкова години очите на Ален Прост се насълзяват, когато говори за тези моменти. Успях да говоря с него по време на IAA във Франкфурт със съдействието на Renault. Ален бе прагматичен, винаги е говорил кратко и директно. Двамата обсъждат новите правила за 1994 г. почти всеки ден и говорят за реактивирането на асоциацията на пилотите. Както е представено в сериала, Сена преживява тежко всеки един инцидент на пистата, а в Имола дори е мислел за отказване. Уикендът в Италия стартира с тежка катастрофа за Рубенс Баричело, последвала от фатална катастрофа за австриеца Роланд Раценбергер и тежък удар на старта, при който имаше ранени от публиката. В неделя Сена носи австрийско знаме, което да развее при победа, моментът е представен във филма, а флага му дава Ники Лауда. В реалността Сена говори с Луда ди Монтедземоло, че иска да завърши кариерата си с Ferrari.
В сериала могат да се видят легенди като Франк Уилямс, Рон Денис, Питър Уор, Ники Лауда отново говори с типичния си австрийски акцент, Джеймс Хънт вече е с къса коса и коментатор, пресъздадени са велики телевизионни водещи като Мъри Уокър и Галвао Буено, също така е представена и близката му връзка с фотографа Кейт Сътън. Сред малкото измислени герои е журналистката Лаура, която играе събирателен образ на медиите през годините, включително и прословутият хаплив коментар на Джеки Стюърт за катастрофата на Сена в Сузука 1990.
Сена постига 41 победи, 65 полпозишъна и 80 подиума за 10-те си години във Формула 1. Това, което не стана много ясно във филма, е че той е първият истински професионален пилот в спорта, идва с менталност на шампион, с физиотерапевт, с правилната физическа подготовка. Той въвежда обиколката пеша по пистата преди състезание, в резултат на объркано шаси още в картинг годините, след което винаги проверява твърдостта и сцеплението на асфалта.
В сериала Сена е представен като страстен любовник, но всъщност там не е шампион, като на пистата. Развежда се в единствената си съпруга още след началото на кариерата си в Англия, за кратко е заедно с бразилската водеща Шуша, която заема доста голяма роля в сериала. В същото време голямата му любов Адриане Галистеу е представена в кратък момент, макар Сена да бе посветил на нея голяма част от времето си в последните месеци от живота си. И също така Галистеу издаде книга за живота си с него, издадена на български език през 1996 г. В последните седмици дори Галистеу заплаши, че ще спре премиерата на сериала, недоволна от представянето й в нея. В книгата си тя описва как се запознават, Сена я среща на пистата, където тя е промоутърка, кани я в стаята си, посреща я с думите, че се казва Айртон Сена, пилот е от Формула 1 и от години няма сериозна приятелка. Именно липсата на жена до него в боксовете бе причина друг 3-кратен шампион от Бразилия – Нелсън Пикет, редовно да поставя под съмнение мъжките способности на Сена.
Също в сериала за кратко се появява Макс Мозли, зрителите остават с впечатление, че той поема същия курс след Балестър към Сена, но в реалността двамата са добри приятели. Мозли дори му става адвокат в битката с Балестър след Япония 1990 г., тогава британецът заедно с Бърни Екъстоун успява да се пребори с вечно ядосания Балестър и да поеме волана на ФИСА и ФИА. В сериала мистър Формула 1 Бърни така и не се появява.
Сериалът завършва с катастрофата без да има фокус върху драмата, която последва в спорта и погребението в Сао Пауло, на което присъстваха над 3 млн. души. Показани са реални кадри с легендата, както и изпълнение Simply the best на Тина Търнър.
Дори 30 години след Имола, историята на бразилеца продължава да пленява милиони фенове и все още е считан за най-великия пилот във Формула 1.