Европейският парламент прие на първо четене предложените промени в Директивата за шофьорските книжки в членовете на общността, според която се спират доживотните книжки в някои страни и на всеки 15 години трябва да се подновяват, като това е съпроводено с медицински преглед. Също така шофьорите ще се явяват на изпит в реални условия с аварийни ситуации. В момента изпит по екстремно шофиране е задължителен след придобиване на книжка в редица държави, у нас също има т. нар. академии по безопасно шофиране, в които се обучават предимно корпоративни клиенти. Идеята и в България те да станат задължителни е отдавна, а за последно това бе предложено от настоящия транспортен министър Георги Гвоздейков. Мотивирането на вносителите на проекта е, че с допълнителния изпит ще могат да се подготвят по-добре шофьорите за реални ситуации на пътя и да се намалят инцидентите с пешеходци и велосипедисти. Поради това ще се акцентира на каране на сняг, лед, наличието на слепи зони.
Книжките за камиони и автобуси ще са валидни 5 години, за възрастни след 70 г. ще се изисква подновяване на всеки 5 г. Първите 2 години на младите шофьори ще са съпроводени с редица ограничения като 0% толерантност за алкохол.
Категория В се предвижда да позволява управление на автомобил или лек камион до 4250 кг с оглед увеличаването на масата на електрическите превозни средства поради батериите.
Новите регулации се опитват да се справят с недостига на 500 000 професионални шофьори в ЕС, като възрастта за книжка С категория се сваля на 18 от досегашните 21 г., както и за D категория за автобус до 15 пътници. Книжката идва с удостоверение за професионална компетентност, която у нас е задължителна за извършване на превози. ЕС гласува и 17-годишните да имат право на книжка В категория или камион, но само ако са придружени от професионален шофьор с категория С, който има и професионална компетентност, или т. нар. в транспортните среди двойна езда.
Въвеждат се и правила за виртуални шофьорски книжки, които ще могат да се свалят в мобилни смартфони.
Целта на промените е постигане на 0 жертви по пътищата в ЕС през 2050 г. В момента всяка година в съюза умират над 20 000 души. България и Румъния са водещи в статистиката по смъртност на глава от населението. Проектът е гласуван с 339 гласа за, 240 против и 37 въздържал се. Следващото гласуване е след изборите на 6-9 юни.