Календар със събития Събития

Въздухът в София се оказа много над нормите за замърсяване

Въздухът в София се оказа много над нормите за замърсяване

По-малко от седмица след края на нискоемисионната зона в София, която така и не влезе ефективно в сила, водещи изследователи потвърдиха сериозно замърсяване с азотен диоксид в града, съобщава Капитал. Най-новото изследване на замърсяването е дело на д-р Аксел Фридрих, международен специалист по качеството на въздуха. Измерването показва сериозно замърсяване на въздуха с азотен диоксид от транспорта и най-вече от старите дизелови коли. Данните са публикувани от Екологично сдружение "За Земята".

Пиковото замърсяване с NO2 е над 450 µg/m3, в същото време СЗО препоръчва нива до 25 µg/m3 на денонощие. Според „За Земята“ така се потвърждава факт, който с години се отрича от общината. Според официалната страница на Изпълнителната агенция по опазване на околната среда (ИАОС) за 5 март няма превишаване на нормите в София, пиково стойностите достигат 125,0 µg/m3.

Общината премести станцията за измерване на замърсяването на въздуха от Орлов мост с довод, че й влияе строежа на метрото, но след приключването му не бе върната на едно от най-замърсените места в града, което дори бе изключено от така и неработещата нискоемисионна зона, в която ефективно бе само поставянето на табелите. В момента има две станции за мерене – в Младост и Павлово, които не отговарят на изискванията на Директивата за качество на атмосферния въздух да са разположени на най-замърсените места в града и да са на не повече от 10 метра от пътното платно.

Д-р Аксел Фридрих е бивш дългогодишен директор на дирекцията "Околна среда, трафик и шум" на Федералната агенция за околната среда на Германия. Той е сред хората с ключова роля в разкриването на Дизелгейт.

Преди половин година д-р Александър Симедчиев, специалист по белодробни болести и депутат от Демократична България, обяви, че мръсният въздух е причина за преждевременна смърт на между 12 000 и 18 000 българи всяка година. Според него източниците на замърсяване в София са два – транспортът като целогодишен фактор, и битовото отопление през зимата. Въпреки наличието на парно, използването на климатици и електрически печки, около 50 000 домакинства в столицата се отопляват на твърдо гориво. Това е еквивалент на 1 млн. дизелови превозни средства. Според Симедчиев основен проблем е, че не виждаме мръсния въздух, пораженията, които нанася, настъпват бавно, нужно е да мине време. Поради това хората не го считат за опасен и търсят друга болест като причина, но в същото време е отговорен за 25% от инсултите и 24 на сто от инфарктите. Мръсният въздух е особено опасен за децата, чиито тела още растат. Ако по време на растежа организмът се експонира на мръсен въздух, растежът намалява, белите дробове остават по-малки, както и мозъкът, оттам когнитивните и интелектуални възможности спрямо други деца, които не са изложени на мръсен въздух. Проблемът е във фините прахови частици, които са по-ниско и децата ги вдишват повече.