Това, което виждате, е най-скъпата Dacia в историята. Duster HYBRID отне приза на Jogger HYBRID със само 700 лв., толкова е разликата в базовата цена на двата модела, съответно 50 690 и 49 990 лв. Все пак нека уточним, че новото поколение Duster стартира от 36 790 лв. с 1,0-литров бензинов мотор, който има заводска газова уредба и е с мощност 100 к.с. Вероятно това ще е най-търсеното задвижване за модела, със сигурност при фирмите. Но в предходното поколение на Duster значителна част за частните клиенти бе избор на топ обзавеждане и до момента нямаше хибрид. Вече тествахме Dacia Jogger HYBRID, технологията е същата като в него, както и в гамата Renault E-Tech, в бюджетния бранд получавате ноу-хау от Формула 1, а от следващата година и духа на рали Дакар.
Двигателят е 1,6 литра бензин 4-цилиндров с 94 к.с., който използва два електрически мотора - задвижващ с 49 к.с. и високоволтов стартер генератор. Системната мощност е 140 к.с. Тягата преминава през електрическа автоматична скоростна кутия с 4 предавки на двигателя и 2 на ел мотора. Кутията няма съединител, а електромоторите го заместват. Смяната на предавки е плавна, а според Renault можете да карате до 80% на ток в града. Дали това е възможно? Категорично да, разбира се, при определени условия. Дълго време след нулиране при нас разходът бе 1,3 л/100 км, спокойно минахме 15 км на ниво 3,5 л/100 км. Ахилесовата пета на самозареждащите се хибриди обаче е магистралата. Там Duster HYBRID записва от 5,7 до 6,1 л/100 км с трима души, на извънградско горите около 5,5 л/100 км, чудесен резултат за компактно SUV. При висока скорост моторът е шумен, както всеки самозареждащ хибрид, също така и като 1,2 мек хибрид Duster, който вече тествахме. Все пак не забравяйте, че карате бюджетен автомобил и сред най-достъпните на пазара, ако искате обезшумяване на стъкла и врати, има цена за него.
Рекуперацията при Duster на нормално ниво е достатъчна, за да заредите 1,4 от батерията при две спирания, в града имате и силен В режим на рекупериране, който може да активиране то всяко време. Батерията е 1,2 кВтч (230 V), бързо свиквате да карате на ток и когато се включи ДВГ ви прави впечатление.
Задвижването на хибридната версия е предно и няма 4х4, ако искате новия роторен бутон в стил Land Rover и повече офроуд възможности, трябва да изберете бензиновия мотор със 130 к.с. Но както и в предходното поколение, Duster се справя добре извън пътя и на предно. Клиренсът е достатъчен, стига да няма коловози или високи камъни.
А дизайнът на Dacia Duster е създаден за офроуд. Има издути арки, страничните протектори на долната част на каросерията се свързват с протекторите на предните врати и след това с арките на колелата, които от своя страна се свързват с предните и задните брони, за да направят новата Dacia Duster по-здрава и с по-приключенски дух от всякога. Предните и задните защитни кори са боядисани преди екструдиране, за да предпазят оригиналния цвят от ожулвания и драскотини.
Страничните протектори на долната част на каросерията, протекторите на арките на колелата, протекторите на предните врати, триъгълниците на предната броня, предните и задните защитни кори и протекторът на задната част са изработени от здрав материал – Starkle, проектиран от инженерите на Dacia и химиците на LyondellBasell. Този материал, който беше представен с концептуалния автомобил Manifesto, е до 20% рециклиран. Съставът му включва бели частици, придаващи му пъстър вид, който Dacia решава да демонстрира вместо да боядисва.
При стартиране на мотора с бутон, получавате на дисплея топографска анимация. Стилът е запазена марка на нивото Extreme от цялата гама на Dacia, а целта е превръщане на компанията в предпочитан избор за приключения. Duster използва платформата CMF-B, която играе централна роля в индустриалната стратегия на Dacia. На нея са новите Sandero, Logan и Jogger. А скоро в гамата ще има и 7-местен Bigster на базата на Duster.
Подобно на меки хибрид и тук можете да поръчате сгъваемо дървено легло. Кутията 3 в 1 е легло, маса тип табла и място за съхранение. Предлага се и нов багажник за покрив, който е изключително удобен за дейности на открито и може да понесе до 80 кг. Той се закрепва без усилие върху модулните покривни релси в напречно положение или върху напречни греди, които се предлагат отделно. Също така в салона има заготовки за закачане на аксесоари, които не са и скъпи, но пък могат значително да улеснят живота ви с колата като допълнителни поставки за чаши отзад, няколко типа стойки за телефони и таблети, меки чанти. От индустрията единствено Skoda отделя толкова внимание на малките хитри детайли с каталога си Simply Clever. При Dacia те може да идват от Румъния, но имат френски стил. Renault знаят много добре какво трябва да има една приключенска кола и неслучайно компанията бе лидер със своята гама ванове преди сегментите да бяха погълнати от SUV вълната.
И така, Dacia Duster хибрид използва технология като Jogger, това е най-скъпата кола в гамата на бранда, но и най-технологичната.